Pages

Search:

Jun 16, 2013

#shithappend // diagnoos

Tervis on üks äärmiselt isiklik teema, kuid otsustasin oma diagnoosi teiega jagada, sest ehk on kellelegi sellest kasu. Nimelt mõned nädalad tagasi mingi nädalavahetuse päev otsustasin, et jube kihvt oleks silmapliiatsit kord aastas kasutada. Üldjuhul ei kasuta ma seda kunagi. Tegin siis ühe silma pähe ja hakkasin teist tegema ja siis peeglisse vaadates avastasin, et ma ei näe oma silma. Ehmatasin ikka korralikult. Kui mõlemad silmad on lahti, siis on raske sellest aru saada. Järgmisel päeval panin kohe aja arstile ning seda ootasin ka mingi 1,5 nädalat. Neljapäeval kell 12 läksin siis töö juures arstile ja mõtlesin, et jõuan ilusti tunni ajaga käidud ehk siis natuke kauem kui lõunapaus. Qvalitase keskuses vaatas arst mu silma üle ja andis kohe mõista, et asi on väga tõsine. Diagnoos: silma võrkkesta irdumine koos rebendiga, millest saab lugeda SIIT. Tavaliselt inimesed märkavad seda kohe, sest neil tekib justkui mingi vari vaatevälja, kuid minul see päris nii ei old. Asi oli minul aga juba väga kaugele arenenud ja kriitilise piiri peal. Selle diagnoosi lõppfaas on nägemise kaotus. Põhimõtteliselt kui A4 paberi oma näo ette tõstan ja oma parema silma kinni panen siis näen ainult ülemist poolt lehte, kõik, mis allapoole jääb on must maa. Arst saatis mu kohe saatelehega Ravi tänava Silmakliinikusse. Seal oli hullem järjekord kui traumapunktis, kuid mind võeti kohe eelisjärjekorras. Lühidalt vaatasid mu silma mitu arsti. Vaadati üle ka minu parempoolne "korras" silm, mis tuli välja, et ei olnudki nii korras, ka seal oli juba rebend sees. Viimane arst lausus, et nüüd lähme kohe neljandale korrusele ja seal teeb kirurg laserlõikuse paremale silmale. Kõik käis nii kiiresti, et ma ei jõudnud isegi närvi minna. Juba oli pea kusagil aparaadi vahel. Jõudsin küsida, et kas ma ikka pilgutada võin, millele sain vastuseks pilguta nii palju kui tahad. Parem silm jõuti siis niiöelda tänu laserile päästa, kuid vasaku silmaga lähen kolmapäeval operatsioonile ning paariks päevaks haiglasse. Iga operatsiooni eesmärk on ikka, et nägemine taastuks täielikult, kuid kuna ma sain liiga hilja jaole, siis loodan lihtsalt parimat. Arst andis ka mõista, et nägemine ei pruugi enam täielikult taastuda, kuid vähemalt on võimalik selle levik peatada. Hoidke tervist ja käige kontrollis

15 comments :

 1. Appi kui hirmus :\ Loodan, et kolmapäeval laabub kõik ilusti ning paranemine on kiire!

  ReplyDelete
 2. Väga jube lugu. Endal ongi võimalik seda diagnoosida ainult selle "varju tekkimise" läbi, et see ongi siis enamasti esimeseks tunnuseks? Kas sa siis lihtsalt ise ei märganud seda varju õigel ajal, et asi oli juba kaugele arenenenud või see arvatavasti ei löönudki lihtsalt varem välja? Igastahes kiiret paranemist Sulle ja hoian pöialt, et kõik võimalikult hästi laheneks!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul pole tegelikult õigesti seda varju praegugi, sellepärast nii hilja aru saingi. Ainult siis saan aru kui teise silma kinni panen, et silma alumise osa nähtavus on kadunud..

   Kindlasti annan ka teada, kuidas operatsioon läks!

   Delete
 3. Kohutav :( Loodan, et Sul läheb hästi ja ainult head soovid ja mõtted sinu suunas!

  ReplyDelete
 4. Nii kole lugu, polnud varem sellisest asjast kuulnudki, nii et see postitus oli küll väga silmaringi avardav. Loodan, et saad ikka kõik korda ja opp läheb hästi - head paranemist! :)

  ReplyDelete
 5. Issand kui hirmus! Mul jättis kohe süda lööke vahele seda teksti lugedes, sest mul on ka viimasel ajal silmadega probleeme olnud. Olen samuti prilli- ja läätsekandja nagu sinaga, aga minu probleemiks on silmade liigne kuivus. Pöördusin oma prillipoe optometristi poole, sest tundsin juba mitmeid kuid läätsi kandes väga tugevaid pea- ja silmavalusid. Arvasin, et see on läägsete liiga pikast kandmisest ning vähendasin seda nii palju kui võimalik. Igapäevaselt olen ikka prillidega, aga no trenni ja loodusesse ju ometi prillidega ei lähe. Mu suur soov oleks kunagi teha laserop ja ka normaalseks nägijaks saada, aga minu kuivade silmadega võib see praegu veel ainult unistuseks jääda. Pean kasutama silmatilku 3x päevas ja läätsi kandes iga tunni tagant. Niiet lugedes sinu juhtumist võttis kõhust õõnsaks ja esimene mõte oli, et kas minu ja sinu murel võib ka mõni ühine joon olla. Igastahes soovin sulle palju edu ja kiiret taastumist. Ükski operatsioon ei ole mõnus, aga püüa see enda jaoks nii care-freeks teha kui võimalik ja püüa nii palju puhata kui võimalik. Edu!
  J.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eelmise suve alguses käisin KSA's uuringutel, kuid ma ei sobinud opi kanditaadiks. Ma kah ei salli seda prilli ja läätsedega jändamist, aga noh, vähemalt näeb.. :))

   Delete
 6. apppi vaesekene:S ma väga loodan, et kõik saab korda! :)

  ReplyDelete
 7. Mul on samuti silmadega mingi probleem, aga ei julge arstile minna, sest raha pole hetkel kuskilt võtta, seega küsin kohe ära, kas operatsioon oli tasuline või maksis haigekassa kinni?
  Viimasel ajal ongi arsti juurde riskantne pöörduda, sest mõnel pool on mingid hiiglaslikud summad, mida siis sisse nõudma hakatakse ja ma ei julge minna.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Minul maksab kõik haigekassa ehk siis nii laseri kui ka kolmapäevase operatsiooni, ise maksan ainult haigla koha ehk voodi eest, mis on mingi paar euri. Usun, et kui pöördud Ravi tänava Silmakliinikusse ja kui sul midagi avastatakse siis kompenseerib selle haigekassa, kuid kindlasti tasub uurida. Edu!

   Delete
  2. Haigekassa kompenseerib kõik sellised rasked juhtumid (minu puhul nt. mitmekordsed melanoomi operatsioonid) juhul kui inimesel, kes vajab abi, on ikka haigekassa olemas. Kui haigekassat pole, siis peab kõik enda taskust kinni maksma.

   Delete
  3. Haigekassa on olemas praegu. Aitäh vastamast, siis kohe julgem minna arstile, kui tead, et ei pea ise mingeid lasereid kinni maksma :)

   Delete
 8. Oii, pikk pai sulle ja loodan, et kõik läheb hästi! :*

  ReplyDelete
 9. Armsakene, soovin Sulle kõike head ja mõtlen Sinu peale!

  ReplyDelete